Μετεωρογικός σταθμός 1ο Γυμνάσιο Λαυρίου

Στις 9-03-2023 το σχολείο μας υποδέχτηκε τον κ. Πέτρο Κατσαφάδο, Καθηγητή του Τμήματος Γεωγραφίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Αθηνών και διευθυντή της ερευνητικής ομάδας ACDG (Atmosphere and Climate Dynamics Group), της οποίας ενεργό μέλος είναι η διδάσκουσα του σχολείου μας κα Ευαγγελία Παπαδοπούλου, προκειμένου να τοποθετηθεί μετεωρολογικός σταθμός στην ταράτσα του σχολείου μας.
Με την εγκατάσταση του σταθμού μπορεί οποιοσδήποτε να λαμβάνει δεδομένα από τον σταθμό όπως θερμοκρασία, σχετική υγρασία, ταχύτητα και κατεύθυνση ανέμου κλπ.
Οι μαθητές του σχολείου μας θα μπορούν να λαμβάνουν σε πραγματικό χρόνο μετεωρολογικά δεδομένα από τον σταθμό προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουν σε εφαρμογές στο πλαίσιο των μαθημάτων της Γεωγραφίας, Φυσικής και Μαθηματικών και φυσικά να ενημερώνονται για τον καιρό της περιοχής τους μέσω της ιστοσελίδας:
Ο μετεωρολογικός σταθμός είναι τύπου DAVIS Vantage PRO2 ο οποίος διαθέτει θερμόμετρο και υγρόμετρο στα 2 m, βαρόμετρο, ανεμόμετρο στα 5 m και μετρητή βροχόπτωσης στα 2 m. Η καταγραφή των δεδομένων πραγματοποιείται κάθε 10 λεπτά και η πρόσβαση είναι ελεύθερη μέσω της ιστοσελίδας της ομάδας ACDG.
Υπεύθυνοι:
Παναγιώτης Αθανασίου Διευθυντής 1ου Γυμνασίου Λαυρίου,