20190411_105720

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η σημερινή ημέρα της Θεματικής εβδομάδας.  Το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας “Πάνος Μυλωνάς” επισκέφθηκε το σχολείο μας και πραγματοποίησε ενημερωτικό διαδραστικό σεμινάριο διάρκειας 3 ωρών. Σε θεωρητικό επίπεδο τα παιδιά παρακολούθησαν διαφάνειες και βίντεο σχετικά με την αναγκαιότητα χρήσης ζώνης ασφαλείας, κράνους καθώς και προσομοιώσεις τροχαίων ατυχημάτων στην Ελλάδα και παγκοσμίως.

Στο πρακτικό μέρος του σεμιναρίου κάθε μαθητής βίωσε την επικινδυνότητα να οδηγεί υπό την επήρεια αλκοόλ, το αίσθημα του κινδύνου και τη σημαντικότητα της ζώνης κατά τη διάρκεια ανατροπής (προσομοιωτής ανατροπής) και πρόσκρουσης (προσομοιωτής πρόσκρουσης), καθώς και πολλές διαφορετικές συνθήκες προσομοίωσης της οδήγησης με τη βοήθεια ειδικών προσομοιωτών (απόσπαση προσοχής, επίδραση του βάρους κατά τη σύγκρουση κ.α).

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συμμετέχοντες!