IMG-2f4af37ca18f32ab2fbf96e3626d2774-V

Ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση που έλαβε το σχολείο μας, (παρατίθεται αυτούσια παρακάτω), η Διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου Λαυρίου κυρία Ε. Τσιακάλου, ο Θεολόγος μας κύριος Γ. Παπασταυρόπουλος καθώς και μαθητές μας, έδωσαν το παρόν στο Πνευματικό Κέντρο του Ι. Ν. Αγ. Ανδρέα για να ευχηθούν στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαο.

Αγαπητοί μου, Καλή Κυριακή!

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στην πόλη μας, στο Λαύριο, θα εορτάσει και φέτος τον προστάτη Άγιό του ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος. Συγκεκριμένα, την προσεχή Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018 ανήμερα της εορτής του Αγίου Νικολάου, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος θα ιερουργήσει και θα προεξάρχει της Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας στο παρεκκλήσιο του Αγίου Νικολάου στον όρμο του Θορικού Λαυρεωτικής (07:30-10:30). Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος επί τη ονομαστική του εορτή θα δεχθεί ευχές από τους πολίτες της Λαυρεωτικής και των Μεσογείων στο Επισκοπείο Λαυρίου (Πλ. Ηρώων Πολυτεχνείου και Κακαβά). Εν συνεχεία, θα παραθέσει γεύμα σε άπορους και εμπερίστατους συνανθρώπους μας στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Αποστόλου Ανδρέου Λαυρίου.

Σας προσκαλώ με αγάπη να συνεορτάσουμε και να τιμήσουμε τη μνήμη του Αγίου Νικολάου παρουσία και ευλογία του εορτάζοντος Ποιμενάρχου μας Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου.

Με εκτίμηση και εν Χριστώ Αγάπη

Αρχιμανδρίτης